Bygg Mortensrud til et trygt og godt sted, - bevar aktivitetsområdene sentralt på Mortensrud
Oslo
Opprettet: 27.10.2015 av Folkeaksjon for ny flerbrukshall på Mortensrud
Sluttdato for signering: 27.11.2015
Bygg Mortensrud til et trygt og positivt sted,
– bevar aktivitetsområdene sentralt på Mortensrud.
Da jeg flyttet til Mortensrud i 1992 var det ca. 5 år siden gårdseiendommene Mortensrud, Lofsrud og Steinbråten var blitt til et boligområde og bydelssentra i Søndre Nordstrand. Den gang ble området assosiert med Grønmo søppelfyll plass. I dag er det søppelforbrenningsanlegget med sine piper som området assosieres med. Befolkningsveksten har vært formidabel og vi er vokst sammen til Mortensrud. De fleste grøntområdene er bygget ned. De som gjenstår er nå under utredning.
Stedsutviklingen mangler en grunnleggende visjon for leveområdet Mortensrud. Utbyggingen har tatt for seg bit for bit ettersom behovene har dukket opp uten en helhetlig plan. Nå har kommunen igangsatt planarbeidet for å realisere de siste tomtene og baserer seg på miljøknutepunkt fortetting. Knutepunkt fortetting er dagens metode for god skikk i områdeutvikling. Det er ingen god metode for å planlegge utvikling av Mortensrud nå.
Mortensrud er allerede et miljøknutepunkt. Det er mange sentrumsnære boliger rundt transport knutepunktet Mortensrud. Vi har andre utfordringer her.
Vi er en ung og flerkulturell befolkning med få offentlige møte- og aktivitetsplasser.
Vi lever tett på E6 sydgående som snart vil utvides med ett felt til i begge retninger. Det betyr mer støy og svevestøv.
Vi bor rett ved Oslos største Co2 utslipp, Klemetsrud anlegget med store piper og utslippstillatelser det ikke snakkes om.
Mortensrud har en landskaps form og avgrensing som tydelig definerer et sentrum. Her er også transport – kjøpesentra, sykehus og flere religiøse troshus plassert, og også boliger. Fortettes det enda mer med bolig og aldershjem vil sentrumskjernen i stor grad kunne sammenliknes med husets soverom, gangareal, kjøkken, finstue og utgangsdør. Skal Mortensruds identitet som godt og trygt bosted utvikles, trenger vi felles aktivitetsområder. Vi trenger en sentral offentlig storstue som innbyr til hverdagslige aktiviteter, ment for opphold og bekjentskap. Vi er i dag i ferd med å få de samme problemene som Groruddalen har stritt med.
Mortensrud som boområde trenger aktivitetssamling i sentrum og trygge ferdselsveier. Det betyr at det må være gode snarveier mellom boligfeltene og aktivitetsområdene og trygge og passelig store veier for området generelt. Utvides Mortensrudveien med to felt i hver kjøreretning vil det bety mye mer trafikk mellom E18 og E6 gjennom Mortensrud. Denne trafikken bør gå Ljabruveien mellom Klemetsrud og Hauketo. Her er det ikke boområder inn til veien slik det er langs hele Mortensrudveien. Økt veibredde på Mortensrud veien vil både øke trafikkfaren men også skillet mellom nord og sør på Mortensrud. Lofsrud veien skal ikke benyttes for å unngå køkjøring på E6 slik det gjøres i dag. Mortensrud som boligområde trenger minst mulig av trafikk som bare kjører igjennom.
Og fortsatt er de få sosiale møtestedene på Mortensrud av midlertidig karakter. Klemetsrudhallen og Lofsrud plasthall er kondemnable. Begge kunstgressbanene er utslitte og Rødekorshusets tilbud mangler snart lokaler. Andre areal ligger brakk i påvente av en helhetlig plan.
Myndighetenes første forslag i en helhetlig plan for området er å flytte idrettsparken med alle aktivitetsområdene lengst syd i området, tett opp til forbrenningsanlegget og mot E6. Fra sopp og dårlig inneklima i klaustrofobiske Klemetsrudhallen til svevestøv og støy lengst vekke fra boområder og sentrums funksjoner på Mortensrud. Vi vil ikke at barna våre skal ut i yttergrensen av Mortensrud for å være aktive. Arealene er også utfordrende med tanke på å bygge god folkehelse da arealene ligger nær opp til E6 og forbrenningsanlegget.
Søndre Nordstrand Ridesenter ivaretar Lofsrud gårds kulturlandskap ifra Oslos siste melkegård. Om beiteområdene og ridebanen ikke lenger har sin plass i landskapet på en naturlig måte, har Mortensrud mistet et kjerneområde for opplevelser og aktiviteter som er viktig for kontakt med dyr og forståelse av historie. Hester trenger store nok areal for å ivareta god dyrevelferd. Arealene er godt egnet for hestehold. Ride sporten er en viktig aktivitet spesielt for jenter i motsetning til ballbane aktivitetene hvor brorparten er gutter. Lofsrud gård ligger nær E6, noe som gjør den støy og svevestøv utsatt og området er lite attraktivt for bolig.
Landskapsformene og vegetasjonen som er igjen virker støv og støy reduserende. Mortensrud trenger mindre støy og svevestøv. Hvordan lyd og klima påvirker de lokale forholdene er vesentlig å ta hensyn til i den videre utformingen av boområdet vårt.
Vi trenger at park- og idrettsområdet skal forbli i sentrum av Mortensrud.
Mortensrud tåler ikke en tofelts vei som vil øke trafikken og legitimere
ferdsel mellom E18 og E6 gjennom Mortensrud.
Vi vil at Lofsrud veien i hovedsak skal være en intern vei uten gjennomgangstrafikk
Vi vil bevare kulturlandskapet og Lofsrud gård som et ridesenter og aktivitetsområde i hovedsak for hestesporten.
Vi er lovet en stor nok idrettshall som kan huse de aktiviteter som allerede finnes på Mortensrud. Når skal den bygges?
Mortensrud må planlegges og modnes til å bli et attraktivt og trygt boområde for alle generasjoner og kulturer. Til det trenger vi lokal identitet og aktiviteter som styrker selvfølelse og fellesskap. Uten arenaer som legger til rette for aktivitet, har vi heller ingen.
Mortensrud har behov for arenaer som bygger folkehelse, trivsel og trygghet og som gir positiv stedsidentitet. Disse aktivitetene må være sentrert i sentrum hvor vi har anledning til å ivareta felleskapets interesser og bli kjent med andre i nabolaget.
Myndighetenes forslag som nå foreligger i form av Mulighetsstudiet er negativt i forhold til god stedsutvikling for Mortensrud.
569 av 300 underskrifter
Se underskrifter
Denne saken er lukket og kan ikke skrives under på lenger
Ingen kommentarer.