Bydelsinitiativ Kiwi Stampa!
Lillehammer, Innlandet
Oppretta: 30.04.2026 av Trond Schreiner
Sluttdato for signering: 30.10.2026
Vi ønsker å få til et bydelsinitiativ rettet mot vårt daglige samlingspunkt: den fine og godt drevne Kiwi forretningen på det fine og travle stedet vi kaller Kiwi Stampa - og miljøet rundt. Vil du være med på å fremme et initiativ overfor kommunale myndigheter og eiere?
Vi ønsker dette:
- utvikle området ved Kiwi Stampa til å bli en tydeligere Lillehammer-bydel
- utvikle det til et enda mer naturlig møtested
- er det mulig å få til et flott veggmaleri?
- noen ute-møbler
- flere fotgjengeroverganger i Nordsetervegen
- en fin trapp mellom hjørnet Nordsetervegen/Sigrid Undsets veg og Parkering Olympiaparken
"Til: Kiwi, Thor Bergseng & Co AS, Olympiaparken, Lillehammer kommune og Innlandet fylkeskommune
Vi ser for oss – og ønsker oss – en slik utvikling av området ved Kiwi Stampa:
Kiwi Stampa er en godt drevet butikk – et hyggelig sted å være og å handle - og et omdreiningspunkt for mye av aktivitetene i strøket.
Her møtes elever ved NTG og andre ungdommer, mange med tilknytning til treningsaktiviteter i Olympiaparken, som fotball-, syklist- og ishockeymiljøet. Man treffer ofte kjente fra nabolaget. Mange kule studenter bor i de nye boligblokkene ved Birkebeineren. Tre bussruter har stoppested her, fire om vinteren med Nordseterbussen. Hva er sentrale verdier i strøket vårt? Kanskje ungdom, idrett og idrettsarrangementer, studenter, hverdagsliv, fritidsaktiviteter og nabolag, familier og barn og nye impulser?
Lillehammer har noen karakteristiske strøk, for eksempel Busmoen og Søre Ål. Hvis vi klarere på en god måte å tilføre noen små x-faktorer ved Kiwi Stampa vil også dette strøket fremstå enda mer med sin egen særegenhet.
Hva skaper et godt møtested i en by? Vanlig tiltak er å sette ut gatemøbler og å dekorere omgivelsene. Kan vi på deler av plassen utenfor butikken ha noen gatemøbler og kan vi dekorere noen av butikkens vegger med et fargerikt maleri eller bilde som synliggjør strøkets verdier? Det ser da litt rart ut med den nedtråkkede stien fra fortauet og opp til Olympiaparkens store parkeringsplass? Hva om vi fikk en fin trapp her, slik at kanskje noe av parkeringskapasiteten der oppe kunne lette litt på parkerings-biltrafikken utenfor butikken? Bør det være flere fotgjenger-overganger oppover i Nordseterveien?
Vi som har skrevet under på dette initiativet rettet mot dere sentrale aktører og eiere ved Kiwi Stampa ønsker ikke å kritisere dagens tilstand, vi ønsker kun å rette oppmerksomhet mot mulige måter å gjøre strøket vårt enda flottere!
Hilsen Bydelsinitiativ Kiwi Stampa våren 2026"
Ingen kommentarar.
Legg til kommentar