Opprustning av Øvsttunheimen lekeplass
Bergen, Vestland
Álggahuvvon: 15.11.2022 bokte kari forthun
Maŋimuš beaivi, goas nama sáhttá čállit áššái: 15.05.2023
Vårt ønske er at Øvsttunheimen lekeplass blir grundig vurdert ved valg av lekeplasser på investeringsplanen/ handlingsplanen til Barnas byrom.
Øvsttunheimen Lekeplass i Øvsttunparken er et flott og stort lek- og friområde på Øvsttun. Eksisterende lekeplass bærer preg av å være eldre. Siste større oppgradering av denne parken ble gjennomført i 2010. Øvsttun velforening har i mange år jobbet for å få området vurdert til oppgradering for å skape en mer attraktiv park for barn og unge og alle i nærområdet hvor en kan drive med rekreasjon og fysisk aktivitet, og et sted barn og unge kan møtes for sosial samling. Vi mener at dette er et område som kan bli utviklet til mye mer enn det det er.
I 2015 var oppgradering på Øvsttun med i opprinnelig investeringsplan til Barnas Byrom, men lekeplassen ble dessverre fjernet fra listen ifm. at investeringsrammen til Barnas byrom ble nedjustert. Siden har Styret i Øvsttun velforening henvendt seg til kommunen flere ganger for å bli vurdert i nye budsjettplaner.
Parken er per i dag mye benyttet av Ulsmåg skole og SFO, og en rekke barnehager i nærområdet (Ulsmåg, Kidsa Øvsttun, Espira Solknatten m.m). Det er daglig barn fra de ulike institusjoner i denne parken. På toppen av dette kommer alle Øvsttunbarna. Øvsttun har 450 husstander. Det går kollektivtrafikk forbi parken til Nesttun.
Vi ønsker en oppgradert lekeplass som er åpen for alle, et lavterskeltilbud for barn, unge og ungdommer, og voksne og eldre både på dagtid og kveldstid. Øvsttunheimen sykehjem ligger like ved parken. Vi ønsker nye/flere lekeapparater og mulighet for aktivitet også for eldre barn, og sikring ut fra dagens standard. Vi har lagt merke til at Barnas byrom skaper flotte lekeplasser og områder for rekreasjon.
Øvsttunheimen lekeplass i Øvsttunparken består av et stort område med mange muligheter og potensiale. Øvsttun velforening ønsker gjerne å komme med innspill og være i dialog med kommunen vedrørende denne lekeplassen. Øvsttun velforening har i en årrekke jobbet for bevaring, vedlikehold og fokus på de 7 grønne lunger, som er kommunale friområder i Øvsttun området. Øvsttunparken er en av dem, og nærmere informasjon kan leses her under Øvsttunparkene: https://ovsttunvel.no/
Okta kommentára: