Maksimumstall for hvor stor en skoleklasse kan være
Larvik, Vestfold
Álggahuvvon: 05.01.2015 bokte Marion Federl
Maŋimuš beaivi, goas nama sáhttá čállit áššái: 15.03.2015
Vi ønsker at kommunestyret i Larvik skal vedta et maksimumstall for hvor mange elever det kan være per lærer i hver eneste time i grunnskolen.
Alle barn i Larvik skal ha en god oppvekst og like muligheter. Kommunens kanskje viktigste bidrag for å nå dette målet er en skole der barna blir sett og får tett oppfølging av lærerne sine.
Forskning viser at elever som får undervisning i mindre grupper, gjør det bedre på skolen og senere i livet. Det gjelder særlig minoritetsspråklige elever, elever der foreldrene har lavt utdanningsnivå, og gutter. Men alle elever har nytte av å gå i mindre klasser. Det er ikke tilfeldig at rektor ved den private skolen kronprinsparet har valgt for sin datter, nevner små elevgrupper som en viktig suksessfaktor for skolen sin. Små grupper gir læreren mulighet til å følge opp elevene optimalt både i og utenfor undervisningen.
Det er i dag bred enighet om at læreren er skolens viktigste ressurs. Derfor bør alle elevene få en god og likeverdig tilgang på denne ressursen. Vi ber derfor kommunestyret om å vedta følgende:
Fra skoleåret 2016/2017 skal det være
- maksimalt 16 elever per lærer i timene på småskoletrinnet
- maksimalt 20 elever per lærer i timene på mellomtrinnet
- maksimalt 24 elever per lærer i timene på ungdomstrinnet
6 kommentárat:
Marion Federl
Marion Federl
Hege Larsen
Hege Larsen
Marion Federl
Andreas G. Skalleberg