Opprett 30-sone i samtlige sidegater på Andenes
Andøy, Nordland
Opprettet: 07.10.2016 av Ørjan Vøllestad
Sluttdato for signering: 07.11.2016
Det er et problem at det er så høy fartsgrense i sidegatene på Andenes. Det observeres veldig ofte at tungtrafikk kjøres sidegater og i høy fart. Høy fart er 50km/t og altfor mye når det ikke finnes fortau og barn leker/går/sykler i gatene.
Et eksempel er i Kong Hans Gate, der kjører både busser og vogntog/lastebiler ofte i veldig høy fart. Fartsgrensen er altfor høy og de bremser heller ikke i kryssene, men kjører rett over uten å tenke på kryssende trafikk. Jeg merker dette i krysset Snarveien-Kong Hans Gate, hvor unge ofte sykler eller går mellom skolen, prix og idrettshallen.
Det finnes et par områder på Andenes hvor det er 30-sone, men det burde være det i alle gater, med unntak av Storgata. Jeg ser ingen grunn til å ha 50-sone i sidegater. I tillegg har tungtrafikk ingenting å gjøre i sidegatene. De kan og burde kjøre utelukkende i Storgata som er dimensjonert for dette.
Slik jeg ser det er det et par tiltak som kan og må gjennomføres:
1. Sette opp skilt som forhindrer store kjøretøyer å kjøre i Kong Hans Gate og andre smågater. Da vil det i teorien begrense tungtrafikk til Storgata. Vareleveringer er selvsagt en annen sak og et unntak.
2. Sette fartsgrensen til 30km/t over hele Andenes, bortsett fra i Storgata. Dette vil gjøre det bedre for trafikken rundt skole- og barnehageområder i tillegg, og dessuten gjøre det tryggere å ferdes over hele Andenes for myke trafikkanter. Endres fartsgrensen til 30km/t åpner det kanskje også opp for fartsdumper også på senere tidspunkt, dersom fartsgrensen ikke holder.
3. Aller helst, både skilt som nekter tungtrafikk og begrenser fartsgrensen i sidegatene.
Hvis ingenting gjøres vil det snart skje en alvorlig ulykke og jeg har allerede vært vitne til nestenulykker på grunn av dette.
Hvis du er enig i dette, gi din stemme slik at vi kan få forbedret sikkerheten og gjøre gatene tryggere for ungene våre.
123 av 93 underskrifter
Se underskrifter
Denne saken er lukket og kan ikke skrives under på lenger
2 kommentarer: