REDD NATUR VGS: Morgendagens skole legges ned i dag?
Oslo
Opprettet: 22.03.2023 av Emma Christine Ellinor Myrvold Øverland
Sluttdato for signering: 22.09.2023
Saken er opprettet av elevrådet ved Natur VGS.
Vår sak: Oslo kommune må gå inn for virksomhetsoverdragelse av skolen.
Politikere og ledere i Oslo kommune kjenner til Natur VGS, skolen som er en ideell stiftelse – uten profitt, men som fordi den går under paraplyen «privatskole» nå er blitt motarbeidet i en ideologikamp. Ofrene for kampen er elevene, fagtilbudet og naturbrukskompetansen i Oslo. Oslo kommune argumenterer med at de tilbyr samme læreplan på Stovner VGS. Men det er ikke det samme verken i faglig eller sosialt skolemiljø rundt naturbruk. Slukkes lysene på Natur VGS, har bystyret slukket lyset på skolen med best trivsel i Oslo.
Vi kan ikke lenger stole på at Utdanningsetaten i Oslo kommune vil det beste for oss – elevene. Utdanningsetaten i Oslo kommune bør se sammenhengen mellom trivsel og fullføring av videregående skole. Vi trodde også at politikerne satset på grønn fremtid og kompetanse – den vi har valgt å gå på her – på Natur vgs.
Styret i Natur VGS har gått inn for virksomhetsoverdragelse til Oslo kommune som en løsning for å sikre vårt faglige tilbud og for å kunne ivareta og videreføre en velfungerende skole og fagmiljøet der. Denne saken er opprettet for å legge vår stemme på vektskålen, for at Oslo kommune skal gå inn for denne overdragelsen.
Våre meninger:
• La oss få gå på Natur vgs! Vg1- og vg2-elevene ønsker å fullføre skolegangen i naturbruk på Natur vgs. med dets tilbud.
• Stovner tilbyr samme læreplaner, men ulikt innhold:
o Stovner tilbyr ikke heste- og dyrefag med fordypning Hund. Natur VGS har lang tradisjon for å utdanne elever som jobber videre med hundekjøring og oppdrett, hundesport, hundekurs-instruktører eller som går videre til å jobbe som hundefører i forsvar og politi.
o Villmarksliv tilbys ikke på Stovner VGS. Samme læreplan som VG2 Landbruk og gartnernæring på Stovner, men ulikt innhold. Det vil ikke lenger være mulig med fordypning «villmarksliv» med jakt og fiske, friluftslivsnæring, landbruk og skogbruk.
o Det er også forskjeller i innhold i andre studietilbud:
• Naturbruk på Stovner har mottatt noen søknader til vg1 og vg2, men de bør forstå at flere av disse har søkt på bakgrunn av usikkerhet rundt Natur vgs. har søkt Natur vgs. også. Flere nåværende elever på Natur har søkt på Stovner – men ønsker å fortsette på Natur.
• Trivsel sosialt og faglig rundt naturbruk. Utelukkende en naturbruksskole, der alle elevene har dette til felles.
• Tett oppfølging fra lærere - hvor alle kjenner alle.
• Lang tradisjon for tverrfaglighet mellom naturbruksfagene og fellesfagene.
For fremtidige generasjoner:
• Skolen med best trivsel blant elevene (elevundersøkelsen, flere år).
• Etablerte fagmiljøer.
• Fellesfagslærere med stor kjennskap til innholdet i programfagene. I ønsket om å løfte yrkesfag, og i den nye læreplanen, er det å minske avstanden mellom fellesfagene og programfagene en nøkkelfaktor. Kan Stovner tilby norsk-lærere som kjenner programfagene deres godt nok og samarbeider disse imellom?
• Natur VGS tiltrekker seg elever fra hele Oslo, fra Lilleaker og Maridalen til Nordstrand og Holmlia. For en god del av disse elevene er reiseveien allerede lang, og vil bli enda lengre til Stovner. Det risikeres at naturbruk og grønn utdanning vil bli mindre attraktivt for elever i store deler av Oslo.
• Viktig for lokalsamfunnet. Skolen har et mangfold av samarbeid med organisasjoner og næringslivet i Oslo og omegn, med Groruddalen spesielt. For et levende Groruddalen er Natur viktig i en økonomisk gjensidig avhengighet og som sosialt bidrag.
Denne listen er ikke fullstendig:
o NIVA: Pilotprosjekt for innendørs dyrking, deriblant Aquaponi.
o Furuset Forum: en av deres største kunder og bidrag til at de kan ha andre tilbud til innbyggerne på Furuset og i Groruddalen.
o Alna ridesenter – samarbeid som er en grunnmur i Alna ridesenters økonomi.
o Linderud Gård – Museene i Akershus
o Sørli Gård
o Slottsgartneriet
o Parkavdelingen på Blindern
o Bidrag på ulike aldershjem som del av utdanningen på Gartner: trivselstiltak på disse hjemmene, Sagenehjemmet eksempelvis.
o Lindeberg gård
o Sandem gård
o Søndre Aas gård og miljøsenter
o Eiketoppen gård
o Skarrbo gård
o Kongsgården
o DNT oslo og omegn
o Løvenskiold
o Oslo kommune – skogrydding, flatehogst og skogplanting.
o NMBU – Norges Miljø- og biovitenskapelige universitet
o VOM og hundemat AS
o Politiets hundetjeneste
o Dyreatferdssenteret
44 kommentarer:
Jill Nilsen
Victoria Arnesen
Sara Halsey
Sara Halsey
Eileen Strand
Marius Park Pedersen, Holmlia lokalhistorie
JAn Motzfeldt Dahle
Tor Ronny Drivdal
Tomasz Frac
Vibeke Solberg
Emma Sofie Halsey
Knut Ulnes
Kine Hoch-Nielsen
Merete Hugaas
Bjørn Ragnar Myrvold
Berit Alnes
Heidi C M Øverland
Ingrid Sørheim
Anine Kierulf
Solveig Vija Wendt
Tuva Nordtorp Fangen
Øystein Ølnes
Bente Apell Johansen
Wenche Skjær
Arild Backe
Ulla Pilemand Hjørnholm
Gabriela Aporowicz
Susanne Fjellstad lem
Kjersti Bergerud
Kaja Blekastad Hegge
Vilde Pettersen
Hans Rønningen Mollatt
Ingrid Gjerdrum
Aurora Leren
Victoria Eklund
Una Watz
Helena Hauland Gabrielsen
Kari Birgite Sondore
Maria Solanyi Brørs-Brenden
Rolf G F lem
Siri Falck Orstad
Ingrid Ryen
Live røsjø
Elise Fjellstad Lem
Jill Nilsen