1 Beskriv din sak
2 Samle underskrifter
3 Få saken vurdert

    Opprop for å bevare Ås skole

    Eidsvoll, Akershus
    Opprop for å bevare Ås skole
    Opprettet: 15.05.2026 av Aleksandra Haugen
    Sluttdato for signering: 15.11.2026
    Vi, undertegnede foreldre, elever, lærere, innbyggere og støttespillere, er sterkt imot forslaget om å legge ned Ås skole i Eidsvoll. Ås skole er en velfungerende og viktig skole med over 300 elever. Det høye elevtallet viser tydelig at det er et reelt og vedvarende behov for skolen i lokalsamfunnet. Skolen har allerede nødvendig infrastruktur på plass, inkludert gymsal, bibliotek, lekeplasser og god tilgang til kollektivtransport. Å legge ned en fullt fungerende skole med etablert infrastruktur vil være både upraktisk og en lite hensiktsmessig bruk av offentlige ressurser. De fleste elevene bor i nærområdet til Ås skole. Å flytte dem til skoler lengre unna vil skape betydelige logistiske utfordringer for familiene, samt føre til økt transportbehov og lengre skolevei for barna. Det er også stor bekymring for at overføring av elever til andre skoler kan resultere i overfylte klasser og et svekket læringsmiljø. Vi mener at konsekvensene for elever, lærere og undervisningskvaliteten ikke er tilstrekkelig utredet. Samtidig fortsetter Eidsvoll kommune å godkjenne og planlegge nye boligprosjekter, også i området rundt Ås skole. Dette vil naturlig føre til befolkningsvekst og økt behov for skole- og barnehageplasser i årene fremover. Å legge ned skoler under slike forutsetninger fremstår som lite fremtidsrettet. Ås skole er allerede en av de best presterende skolene i kommunen. Vi frykter at dårlig gjennomtenkte organisatoriske endringer kan svekke både elevenes resultater og det gode læringsmiljøet som er bygget opp over mange år. Vi krever derfor: 1. At Ås skole forblir åpen 2. At foreldre, elever, lærere og innbyggere blir aktivt involvert i hørings- og beslutningsprosessen før en endelig avgjørelse tas Vi ber kommunen lytte til lokalsamfunnet og fatte en beslutning som setter barnas beste, utdanning og bærekraftig, langsiktig planlegging i Eidsvoll først. Signer nedenfor for å støtte arbeidet for å bevare Ås skole.
    980 av 300 underskrifter
    Se underskrifter Denne saken er lukket og kan ikke skrives under på lenger
    Denne saken er avsluttet. Kommentarfeltet er derfor stengt for nye kommentarer.

    24 kommentarer:

    Cecilie M Jørstad

    Lørdag 20.06.2026
    Sentralisering fører ofte til overfylte klasserom og mindre tilpasset opplæring for sårbare elever. Jeg er sterkt imot å legge ned nærskoler!

    Gholam ali safdari

    Fredag 19.06.2026
    Ikke lege ned åsskole

    Svetlana Talaliene

    Torsdag 04.06.2026
    Vi flyttet til dette området og søkte om å la barnet vårt fortsette på den gamle skolen, men kommunen avslo søknaden. Nå lurer jeg virkelig på: hvorfor ble vi bedt om å bytte skole dersom den likevel skal legges ned? Vi begynte på Ås skole, og både lærerne og elevene har vært fantastiske. Sønnen vår har fått venner og trives godt. I tillegg skal lillesøsteren hans begynne i første klasse på samme skole. Hvordan kan det være riktig å igjen flytte barna og skape mer usikkerhet? Barn er ikke gjenstander som kan flyttes fra sted til sted uten konsekvenser. Det er ikke rart at mange barn senere sliter psykisk når stabilitet og trygghet stadig blir tatt fra dem.

    Eivor ruud

    Torsdag 04.06.2026
    Hvir skal dem gjøre av alle barna.Nei til nedleggelse.

    Gholam ali safdari

    Torsdag 04.06.2026
    Jeg vil ikke legges ned Åsskole

    Gholam ali safdari

    Torsdag 04.06.2026
    Jeg vil ikke leggesned åsskole

    Gholam ali sagfari

    Torsdag 04.06.2026
    Jeg vil ikke leggesned åsskole

    Andrei Parfenau

    Torsdag 04.06.2026
    Å legge ned en skole med 300 elever er å rive opp et helt nærmiljø. Det går utover barnas trygghet, vennskap og skaper store og uholdbare logistikkutfordringer. Dette er ikke langsiktig tenkning – det er kortsiktige kutt som rammer barna. Det er oppsiktsvekkende at kommunen heller velger å kutte i skoletilbudet enn å utnytte de åpenbare mulighetene som ligger i nærheten til Norges største flyplass, E6 og jernbane. Dette fremstår som en løsning som krever minst mulig innsats – men som rammer barna hardest. En sak med så store konsekvenser fortjener oppmerksomhet i nasjonale medier som NRK og VG.

    Janna-Rita Myrén Fossum

    Torsdag 04.06.2026
    Ås skole er midtbygdas samlingspunkt,og bygdas beste skole. En skole som ser elevene,uansett hvilken utfordringer elevene har. Har erfaring fra 4 personer med forskjellige utfordringer på denne skolen.9 Nå må vi samles for å bevare denne skolen.

    Trond Helgesen

    Torsdag 04.06.2026
    Ås skole, bank i bordet, Eidsvoll's beste barneskole!!

    Gelion Memlika

    Torsdag 04.06.2026
    Do not close the school down.

    Gelion Memlika

    Torsdag 04.06.2026
    Do not close the school down.

    Gry Asp Solstad

    Torsdag 04.06.2026
    Ås skole må bevares som barneskole slik den er. Her har vi et godt pedagogisk tilbud, med mye lek, praktiske innslag og uteskole. De fleste av skolens barn bor i gang og sykkelavstand, noe som gir selvstendige barn og god folkehelse, og leken fra skolen kan lett tas med videre inn i ettermiddagen. Mange av familiene har flyttet til området for å bo nær skole og togforbindelse - og mange barn har småsøsken som skal inn i barneskolen nå. Kommunen må vektlegge det et levende lokalsamfunn betyr for livskvalitet og oppvekstmiljø og hva dette igjen betyr for skatteinntekter og kriminalstatistikk/utenforskap/psykisk helse på sikt. Ikke rør skolen vår!

    Rune Bergly

    Torsdag 04.06.2026
    Ås skole må bevares, gikk der selv på 60 tallet en trygg og god barneskole.

    Oda Westengen

    Torsdag 04.06.2026
    Eidsvoll trenger alle skolene vi har i dag. Jeg vil heller betale (enda mer) eiendomsskatt enn å ødelegge lokalsamfunnene i kommunen.

    Danijela Ivanovic

    Torsdag 28.05.2026
    Ikke legges ned!

    Mari Smedstad Mauseth

    Onsdag 27.05.2026
    Store skoler er ikke bra for små barn. De trenger tetthet og trygghet

    Gunna Rosenvinge

    Onsdag 27.05.2026
    Mindre skoler gir mindre kaos. Elevene blir sett både i klasserommet og ute i skolegården. Lærere har mer tid til hver enkelt elev. Barna er fremtiden, og må investeres i!

    Birgit Kirkegaard-Hole

    Lørdag 16.05.2026
    Så må det også tas i betraktning at mange barn sliter i skolehverdagen sin. Å rive de opp fra sin skole, som kan være vanskelig nok, til en stor skole vil føles uoverkommelig for noen. Vi må verne om barna. De trenger i dagens samfunn den tryggheten de kan få.

    Iren Fredriksen

    Lørdag 16.05.2026
    Det er helt feil å legge ned Ås skole!

    Marianne Fløgstad Pedersen

    Lørdag 16.05.2026
    Flott skole, ligger i nærhet til store byggefelt med mange elever. Jeg tror ikke elever i barneskole alder bør gå på for store skoler. Hvor mye spares det? Flere elever på andre skoler øker behovet for lærere, og plass. For ikke å snakke om skoleskyss, for elevene må da fraktes til andre skoler. Usikker på lønnsomheten, og hvor lang tid tar det før de andre skolene blir for fulle og må bygges ut. Men omstrukturering er nok det store i kommunen i disse tider, alt skal endres, trolig ikke alltid til det bedre.

    Carine Tomter Aguila

    Fredag 15.05.2026
    Helt utrolig at det i det hele tatt er en sak! Helt imot å legge ned Ås skole. Må finne andre måter å spare på enn å legge ned skoler.

    Aud Kristiansen Snekkerhaugen

    Fredag 15.05.2026
    Å vedta å spare 20 mill i -27 og 40 mill i -28 på barnehager og skoler er å bygge Eidsvoll ned! Barnehager og skoler skal styrkes, ikke legges ned! Støtter underskriftskampanjen fullt ut!❤️

    Knut Granberg

    Fredag 15.05.2026
    Vi på Finstad har vært igjennom en skolenedleggelse og elevene be overført blant annet til Ås skole. Jeg er sterkt imot en ny skolenedleggelse!